Skip to content
VESITALOUS
  • Etusivu
  • Vesitalous
    • Artikkelit
    • Lehtiarkisto
    • Ohjeita Vesitalous-lehden kirjoittajille
    • Tilaa Vesitalous-lehti
    • Osoitteenmuutos
    • Palaute
    • Yhteystiedot
  • Lehtiarkisto
  • Uutiskirje
  • Mediakortti
  • Liikehakemisto
  • Yhteystiedot

Vesihuoltolaitokset ovat varautuneet erilaisiin häiriöihin – myös kotitalouksien kannattaa varautua

07.02.2024 Jarkko Narvanne

Vesihuoltolaitokset ovat varautuneet sähkökatkoihin, putkirikkoihin ja muihin häiriöihin, jotka voivat vaikuttaa vesihuoltolaitoksen toimintaan ja vesihuoltopalveluihin. Tämän varautumisen, suunnitelmien ja varajärjestelyjen, ansiosta vesihuoltopalvelu toimii usein ainakin jonkin aikaa häiriöistä huolimatta tai normaali palvelu saadaan palautettua nopeasti.

Vesihuoltolaitosten varautumisesta huolimatta hankalammat putkirikot ja pitkät sähkökatkot voivat keskeyttää talousveden tulon. Kaikissa kotitalouksissa onkin hyvä olla osana kotivaraa aina varastossa puhdasta juomavettä muutaman päivän tarpeeseen, 5-10 l/hlö. Jos vedentoimitus katkea pitemmäksi aikaa, vesihuoltolaitos järjestää vaihtoehtoisen vedenjakelun. Sitä varten kotitalouksissa on hyvä olla puhtaita kannellisia ämpäreitä tai kanistereita veden kuljetukseen ja säilytykseen.

Vesihuollon häiriöistä ja toimintaohjeista tiedotetaan vesihuoltolaitoksen tai kunnan verkkosivuilla, joita kannattaa seurata. Monilla vesihuoltolaitoksilla on käytössä häiriötekstiviestipalvelu siihen ilmoittautuneille vedenkäyttäjille. Palvelun käyttäjäksi kannattaa rekisteröityä, mikäli se on tarjolla, eikä ole sitä vielä tehnyt.

 

Lähde: VVY

  • Jarkko Narvanne
    Jarkko Narvanne
    Recent Posts
    Avustusta haettavana kaupunkivesien haitta-aineiden hallintaan
    THL ja Ruokavirasto varoittavat multatuotteiden legionellariskistä – viime vuonna ennätysmäärä tautitapauksia
    Vesiturvallisuus on paineessa monesta suunnasta – ennakointi ja kunnossapito ratkaisevat
    Kuusinkijoen kunnostamista jatketaan valuma-alueen ennallistamisella
    Vesitalous 2/2026 Vesihuoltolain uudistus on ilmestynyt

Post navigation

Previous Post:

Vesitalous 1/2024 on ilmestynyt

Next Post:

Vesihuoltopäivien ilmoittautuminen on alkanut vilkkaana!

VT2602_WEB-1
VT2602_WEB-1
previous arrow
next arrow

Lähetä artikkeliehdotus Vesitalous-lehteen

Kirjoittajakutsu vesiosaamisen urapolut

YT27 banneri 300x450px
Vesitalous verkkosivujen banneri 300X450 px
previous arrow
next arrow

juomavesi KALAVESIENHOITO kemikaali KIERTOTALOUS KOULUTUS LAKI LUONTO POHJAVESI PUMPPAAMOT päästö SALAOJAYHDISTYS TALOUSVESI TAPAHTUMA terveys turun yliopisto TUTKIMUS VERKOSTOT vesiensuojelu VESIHUOLTO VESITALOUS VIESTINTÄ VÄITÖS yhdyskuntajätevesidirektiivi YMPÄRISTÖ

Linkit

  • Järviwiki
  • Merivedenkorkeus
  • Sadevaroitukset: 3 vrk:n ennuste
  • Tulvakeskus

Vesitalous -lehti
Ympäristöviestintä YVT Oy
Annankatu 29 A 18, 00100 HELSINKI
puh. (09) 694 0622
vesitalous@vesitalous.fi

Julkaisija kannustaa käyttämään Vesitalous-lehteä opetuksessa.

Jos toimit opettajana korkeakoulussa ja haluat käyttöösi tietyn lehden tai artikkelin, ota yhteyttä: päätoimittaja minna.maasilta (a) mvtt.fi

© 2025 VESITALOUS