Skip to content
VESITALOUS
  • Etusivu
  • Vesitalous
    • Artikkelit
    • Lehtiarkisto
    • Ohjeita Vesitalous-lehden kirjoittajille
    • Tilaa Vesitalous-lehti
    • Osoitteenmuutos
    • Palaute
    • Yhteystiedot
  • Lehtiarkisto
  • Uutiskirje
  • Mediakortti
  • Liikehakemisto
  • Yhteystiedot

Turun AMK:n Coastrider-tutkimus tuottaa entistä tarkempaa tietoa rannikkovesien tilasta ja auttaa kohdentamaan vesiensuojelutoimia

15.05.2024 Jarkko Narvanne

Itämeren tilan parantaminen edellyttää tietoa meren tilasta ja vaikuttavasti kohdennettuja vesiensuojelutoimia.

Tervetuloa tutustumaan Coastrider-tutkimusveneeseen ja keskustelemaan Turun AMK:n asiantuntijoiden kanssa rannikkovesien seurannoista tiistaina 14.5.2024 klo 10 Forum Marinumin edustalle Aurajokivarteen, Suomen Joutsenen yläjuoksun puoleiseen päätyyn, Forum Marinumin vieraslaiturille.

Turun ammattikorkeakoulun merentutkimuskalustoon keväällä siirtynyt Coastrider-tutkimusvene tuottaa entistä tarkempaa ja edustavampaa kuvaa rannikkovesien tilasta. Coastrider-toimintamalli perustuu rannikkoalueiden ajallisesti ja alueellisesti tiheään seurantaverkostoon, moderniin sensoriteknologiaan ja jatkuvatoimiseen vesien laadun mittaukseen veneen kulkiessa. Mittauspisteitä kertyy näin huomattava määrä entiseen yksittäisiin vesinäytteisiin perustuvaan seurantaan verrattuna, painottuen sellaisiin alueisiin ja ajankohtiin, joilta tarkkaan valittujen vedenlaatumuuttujien suhteen ei ole olemassa muuta tietoa.

Coastrider-menetelmä auttaa tunnistamaan kuormituslähteitä ja kuormitusherkkiä alueita sekä tarjoaa pohjatietoa vesiensuojelutoimien kohdentamisessa.

Rehevöitymiseen liittyvän kuormituksen lisäksi seurannan kohteena on myös vesistöjen kasvihuonekaasupäästöt. Tutkimuksissa on paljastunut Itämeren rehevien rannikkoalueiden olevan aiemmin luultua selvästi suurempia ilmastopäästöjen lähteitä. Tässä on kuitenkin suurta paikallista vaihtelua, johon Coastrider-mittauksilla päästään kiinni.

Infotilaisuudessa paikalla ovat Turun AMK:n vesi- ja ympäristötekniikan tutkimusryhmän vetäjä, johtava asiantuntija Emil Nyman sekä erityisasiantuntija Matias Scheinin ja tutkija Jenny Wikström.

Coastrider-tutkimuksissa ovat mukana Turun, Kaarinan ja Naantalin kaupungit.

Lisätietoja:
Johtava asiantuntija Emil Nyman
Puh. +358 50 327 5125
emil.nyman@turkuamk.fi

  • Jarkko Narvanne
    Jarkko Narvanne
    Recent Posts
    Paikallisten kalastajien tieto täsmensi ennusteita kuhan kutualueista
    Maailman vesipäivä 2026 keskittyy veden rooliin sukupuolten tasa-arvossa
    Vesihuoltolaitosten kuntapäättäjäviestintään tueksi esitysmateriaali
    Kevättulvat jäämässä monin paikoin pieniksi
    Hydrology LIFE -hanke – Veden palauttaminen Suomen kosteikoille

Post navigation

Previous Post:

Vesitalous 3/2024 Vesihuolto on ilmestynyt

Next Post:

Ajoita vesikasvien niitto oikein

Lähetä artikkeliehdotus Vesitalous-lehteen

Kirjoittajakutsu vesiosaamisen urapolut

YT27 banneri 300x450px
kansi
previous arrow
next arrow

juomavesi KALAVESIENHOITO kemikaali KIERTOTALOUS KOULUTUS LAKI LUONTO POHJAVESI PUMPPAAMOT päästö SALAOJAYHDISTYS TALOUSVESI TAPAHTUMA terveys turun yliopisto TUTKIMUS VERKOSTOT vesiensuojelu VESIHUOLTO VESITALOUS VIESTINTÄ VÄITÖS yhdyskuntajätevesidirektiivi YMPÄRISTÖ

Linkit

  • Järviwiki
  • Merivedenkorkeus
  • Sadevaroitukset: 3 vrk:n ennuste
  • Tulvakeskus

Vesitalous -lehti
Ympäristöviestintä YVT Oy
Annankatu 29 A 18, 00100 HELSINKI
puh. (09) 694 0622
vesitalous@vesitalous.fi

Julkaisija kannustaa käyttämään Vesitalous-lehteä opetuksessa.

Jos toimit opettajana korkeakoulussa ja haluat käyttöösi tietyn lehden tai artikkelin, ota yhteyttä: päätoimittaja minna.maasilta (a) mvtt.fi

© 2025 VESITALOUS