Skip to content
VESITALOUS
  • Etusivu
  • Vesitalous
    • Artikkelit
    • Lehtiarkisto
    • Ohjeita Vesitalous-lehden kirjoittajille
    • Tilaa Vesitalous-lehti
    • Osoitteenmuutos
    • Palaute
    • Yhteystiedot
  • Lehtiarkisto
  • Uutiskirje
  • Mediakortti
  • Liikehakemisto
  • Yhteystiedot

Avustukset kalatalouden alueelliseen edistämiseen ovat haettavana 15.1.2026 alkaen

15.01.2026 Jarkko Narvanne

Vuoden 2026 määrärahojen hakuaika on 15.1.-16.2.2026.

Elinvoimakeskusten kalatalousviranomaiset myöntävät erityisavustuksia alueellisiin kalatalouden edistämishankkeisiin sekä yleisavustuksia kalatalousaluetoimintaan. Aluehallintouudistuksen vuoksi vuoden 2026 avustusten hakuaikaa hieman viivästettiin aikaisemmasta, jotta järjestelmien toimivuus varmistetaan. Vuoden 2026 määrärahojen hakuaika on 15.1.-16.2.2026.

Erityisavustuksia myönnetään alueellisiin kehittämis-, kokeilu-, koulutus-, selvitys- ja valistushankkeisiin, jotka edistävät kalavesien kestävän käytön ja hoidon suunnittelua, toimeenpanoa, ohjaamista ja kehittämistä sekä kalastuksenvalvontaa.

Valinnassa erityisinä painopistealueina vuoden 2026 haussa ovat:

  • Käyttö- ja hoitosuunnitelmien mukaisiin toimenpiteisiin ja kalatalousalueiden toiminnan kehittämiseen
  • Kalakantojen ja kalastuksen seuranta- ja säätelytoimet, vaelluskalojen luontaisen elinkierron turvaaminen
  • Kalastusharrastuksen ja kalankäsittelyn edistäminen
  • Kalastuksen valvonnan ja raportoinnin kehittäminen
  • Uusien yhtenäislupa-alueiden perustaminen

Käyttö- ja hoitosuunnitelmien osalta painotetaan vuonna 2026 suunnitelmissa esitettyjen toimenpiteiden toteuttamista ja kalatalousalueiden toiminnan kehittämistä. Kalastuksen ja kalankäsittelyn hallitseminen on jokaisen perustaito varautumisessa mahdollisiin häiriötilanteisiin yhteiskunnassa. Kalastuksen valvonnan kehittäminen voi pitää sisällään mm. kentällä tapahtuvaa neuvonta- ja tiedotustyötä sekä yhteistyön lisäämistä eri toimijoiden välillä. Varsinaista valvontatyötä unohtamatta. Yhtenäislupa-alueiden kehittäminen haluttiin ottaa uudestaan painopisteisiin, koska eri kalastusmuotojen ja lisävapojen kalastuslupia tulisi saada monipuolisemmin sekä osakaskuntien yhteistoimintaa tulisi edistää, jotta kalastuslupien ostaminen yksinkertaistuisi.

  • Jarkko Narvanne
    Jarkko Narvanne
    Recent Posts
    Paikallisten kalastajien tieto täsmensi ennusteita kuhan kutualueista
    Maailman vesipäivä 2026 keskittyy veden rooliin sukupuolten tasa-arvossa
    Vesihuoltolaitosten kuntapäättäjäviestintään tueksi esitysmateriaali
    Kevättulvat jäämässä monin paikoin pieniksi
    Hydrology LIFE -hanke – Veden palauttaminen Suomen kosteikoille

Post navigation

Previous Post:

VVY: Kaikki vuonna 2025 ilmestyneet julkaisut

Next Post:

Ympäristötavoitteet edellyttävät metsien käytön merkittävää muutosta

Lähetä artikkeliehdotus Vesitalous-lehteen

Kirjoittajakutsu vesiosaamisen urapolut

YT27 banneri 300x450px
kansi
previous arrow
next arrow

juomavesi KALAVESIENHOITO kemikaali KIERTOTALOUS KOULUTUS LAKI LUONTO POHJAVESI PUMPPAAMOT päästö SALAOJAYHDISTYS TALOUSVESI TAPAHTUMA terveys turun yliopisto TUTKIMUS VERKOSTOT vesiensuojelu VESIHUOLTO VESITALOUS VIESTINTÄ VÄITÖS yhdyskuntajätevesidirektiivi YMPÄRISTÖ

Linkit

  • Järviwiki
  • Merivedenkorkeus
  • Sadevaroitukset: 3 vrk:n ennuste
  • Tulvakeskus

Vesitalous -lehti
Ympäristöviestintä YVT Oy
Annankatu 29 A 18, 00100 HELSINKI
puh. (09) 694 0622
vesitalous@vesitalous.fi

Julkaisija kannustaa käyttämään Vesitalous-lehteä opetuksessa.

Jos toimit opettajana korkeakoulussa ja haluat käyttöösi tietyn lehden tai artikkelin, ota yhteyttä: päätoimittaja minna.maasilta (a) mvtt.fi

© 2025 VESITALOUS