Vihdin kirkonkylän kupeeseen rakentunut iso kosteikko suodattaa maatalouden ja asuinalueen vesiä

Vihdin kirkonkylän läheisyyteen on valmistunut kosteikko helpottamaan Huovanojan ja sitä ympäröivien peltojen tulvimista sekä puhdistamaan vettä. Iso, neljän hehtaarin kokoinen kosteikko suodattaa vesiä noin 300 hehtaarin alueelta ennen kuin ne valuvat Olkkalanjokeen ja sitä kautta Kirkkojärveen.
Länsi-Uudenmaan vesi ja ympäristö ry:n toteuttaman Huovanojan kosteikon rakentaminen alkoi Vihdin kirkonkylän itäpuolella keväällä ja se on nyt viimeistelyä vaille valmis. Huovanojan kosteikko on yhteistyön tulos, kiittelee Vihdin ympäristöpäällikkö Sari Brusila:
”Länsi-Uudenmaan vesi ja ympäristö ry LUVY on asiantuntevalla otteellaan toteuttanut tämän kosteikkokokonaisuuden. Erityisen hienoa on, että myös kunnan eri tahojen asiantuntijat ovat saaneet osallistua työhön ja toinen vaihe Huovanojan alueen hulevesien hallitsemiseen on myös jo suunniteltu. Näin se homma etenee, yhteistyöllä!”
Kosteikko lisää luonnon monimuotoisuutta, vähentää Huovanojan kautta Hiidenveteen päätyvää kuormitusta ja parantaa uomaa ympäröivien peltojen viljelykelpoisuutta.
Kosteikon pitäisi helpottaa huomattavasti Huovanojan voimakasta tulvimista. Tähän saakka alueen pellot ovat kärsineet huomattavasti vettymisestä. Kosteikkoon tulee paitsi peltojen ja metsien valumavesiä, myös hulevesiä Koivissillan asuinalueelta.
Huovanojan kosteikko rakennettiin LUVYn vetämässä LUMME-hankkeessa. Työssä olivat mukana LUVYn lisäksi suunnittelutoimisto Watec Oy ja urakoitsija Rantalatimber Oy. Lisäksi maanomistaja osallistui aktiivisesti.
Lähde: luvy.fi
