Skip to content
VESITALOUS
  • Etusivu
  • Vesitalous
    • Artikkelit
    • Lehtiarkisto
    • Ohjeita Vesitalous-lehden kirjoittajille
    • Tilaa Vesitalous-lehti
    • Osoitteenmuutos
    • Palaute
    • Yhteystiedot
  • Lehtiarkisto
  • Uutiskirje
  • Mediakortti
  • Liikehakemisto
  • Yhteystiedot

Työ yhdyskuntajätevesidirektiivin toimeenpanoksi alkaa – jätevesien käsittely tehostuu

08.04.2025 Jarkko Narvanne

Vuoden alussa voimaan tullut uusi yhdyskuntajätevesidirektiivi tiukentaa yleisesti yhdyskuntien jätevesien puhdistusvaatimuksia. Jatkossa jätevesistä tulee poistaa myös mikroepäpuhtauksia, puhdistamoille asetetaan energiatehokkuusvaatimuksia ja viemäriylivuodot otetaan hallintaan. Ympäristöministeriö on asettanut seurantaryhmän ja asiantuntijaryhmän EU:n uudistetun yhdyskuntajätevesidirektiivin kansallisten lainsäädäntömuutosten valmistelemiseksi.

Uudistetun direktiivin tavoitteena on tehostaa jätevesien käsittelyä jätevedenpuhdistamoissa ja parantaa vesien tilaa vähentämällä erityisesti ravinteiden ja pienissä pitoisuuksissa haitallisten aineiden eli mikroepäpuhtauksien päästöjä. Nämä tiukentuvat puhdistusvaatimukset edellyttävät puhdistamoilta merkittäviä investointeja. 

Mikroepäpuhtauksien poiston investoinnit tulee kattaa lääke- ja kosmetiikkateollisuuden laajennetulla tuottajavastuujärjestelmällä, koska suurin osa mikroepäpuhtauksista tulee jätevesiin niiden tuotteista. Jäteveden tarkkailua tehostetaan lisäämällä perinteisen tarkkailun näytemääriä. Lisäksi jätevesistä tarkkaillaan, kuinka mikrobit kykenevät vastustamaan antibiootteja. Tarkkailussa on mukana myös ympäristössä pitkään säilyviä kemikaaleja eli niin sanottuja ikuisuuskemikaaleja, kuten PFAS-yhdisteitä.

Yhdyskuntajätevesidirektiivi on ollut merkittävin vesien laatua parantava säädös EU:ssa, ja se kattaa kaikki keskeiset asutustaajamista vesiin johdettavat päästöt. Uudistuksessa direktiivi on päivitetty vastaamaan tämän päivän tarpeita. Direktiivi saatetaan osaksi kansallista lainsäädäntöä 31.7.2027 mennessä.

Seurantaryhmän tehtävänä on keskustella täytäntöönpanossa tehtävistä linjauksista ja tukea säännösten valmistelua. Asiantuntijaryhmän tehtävänä on vastata lainsäädäntöehdotusten kirjoittamisesta. Sen työssä kuullaan laaja-alaisesti niitä sidosryhmiä, joita direktiivi koskee. Seurantaryhmän ja asiantuntijaryhmän jäsenet edustavat täytäntöönpanon kannalta keskeisiä ministeriöitä ja sidosryhmiä. 

Lisätietoja:

Ari Kangas
ympäristöneuvos
etunimi.sukunimi@gov.fi
p. 0295 250 340

Antton Keto
ympäristöneuvos
etunimi.sukunimi@gov.fi
p. 0295 250 148

  • Jarkko Narvanne
    Jarkko Narvanne

    Viimeisimmät artikkelit
    Hydrology LIFE -hanke – Veden palauttaminen Suomen kosteikoille
    Kasvua ja vientiä vedestä 2026–2030 -ohjelma
    Uudistettu vesihuoltolaki
    ACWA LIFE – esittelyssä Suomen vesien tilan parantamiseen tähtäävä hanke
    Vesi.fi – Täsmätietoa vesihuollosta

Post navigation

Edellinen

Kansainvälisessä merenkulkujärjestössä neuvotellaan toimista alusten kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi

Seuraava

Vesihuoltoon kohdistuu uudenlaisia kyberuhkia

Kirjoittajakutsu vesiosaamisen urapolut

kansi
liikehak_400px
previous arrow
next arrow

juomavesi KALAVESIENHOITO kemikaali KIERTOTALOUS KOULUTUS LAKI LUONTO POHJAVESI PUMPPAAMOT päästö SALAOJAYHDISTYS TALOUSVESI TAPAHTUMA terveys turun yliopisto TUTKIMUS VERKOSTOT vesiensuojelu VESIHUOLTO VESITALOUS VIESTINTÄ VÄITÖS yhdyskuntajätevesidirektiivi YMPÄRISTÖ

Linkit

  • Järviwiki
  • Merivedenkorkeus
  • Sadevaroitukset: 3 vrk:n ennuste
  • Tulvakeskus

Vesitalous -lehti
Ympäristöviestintä YVT Oy
Annankatu 29 A 18, 00100 HELSINKI
puh. (09) 694 0622
vesitalous@vesitalous.fi

Julkaisija kannustaa käyttämään Vesitalous-lehteä opetuksessa.

Jos toimit opettajana korkeakoulussa ja haluat käyttöösi tietyn lehden tai artikkelin, ota yhteyttä: päätoimittaja minna.maasilta (a) mvtt.fi

© 2025 VESITALOUS