Skip to content
VESITALOUS
  • Etusivu
  • Vesitalous
    • Artikkelit
    • Lehtiarkisto
    • Ohjeita Vesitalous-lehden kirjoittajille
    • Tilaa Vesitalous-lehti
    • Osoitteenmuutos
    • Palaute
    • Yhteystiedot
  • Lehtiarkisto
  • Uutiskirje
  • Mediakortti
  • Liikehakemisto
  • Yhteystiedot

Pöyrylle toimeksianto Sveitsissä

14.01.2016 Jarkko Narvanne

Pöyry on saanut sveitsiläiseltä vesilaitosyhdistykseltä GVRZ:lta (Gewässerschutzverband der Region Zugersee, Küssnachtersee, Aegerisee) suunnittelu- ja työmaavalvontapalveluita sisältävän toimeksiannon, joka koskee Schönaussa sijaitsevan jätevedenpuhdistamon laajennusta. Laajennushankkeessa toteutetaan uusi prosessiyksikkö orgaanisten haitta-aineiden puhdistukseen.

GVRZ on suuri, usean kunnan kattava jätevesiyhdistys, jonka tehtävänä on suojella pintavesiä ja puhdistaa  Sveitsin keskiosassa yli 145 000 asukkaan jätevedet. Schönaun jätevedenpuhdistamon kapasiteetti riittää kattamaan 180 000 asukkaan tarpeet. Sen on parannettava ja kehitettävä orgaanisten jäämien puhdistusjärjestelmäänsä, jotta pinta- ja pohjavedet voidaan suojata myös tulevaisuudessa. Prosessiin lisättävät käsittelyt jauhemaisella aktiivihiilellä ja hiekkasuodatuksella vähentävät orgaanisten haitta-aineiden määrää  yli 80 prosenttia. Uuden puhdistusyksikön valmistuttua Schönaun jätevedenpuhdistamosta tulee yksi ensimmäisistä maan yhteensä noin sadasta puhdistuslaitoksesta, jotka täyttävät Sveitsin lainsäädännön vuoden 2016 alusta edellyttämät uudet puhdistetun jäteveden laatuvaatimukset.

Pöyryn toimeksianto sisältää perussuunnittelun, rakennuslupien hankinnan, kilpailutuksen, detaljisuunnittelun, rakennuttamistehtävät, työmaavalvonnan sekä laitoksen käyttöönoton ja käynnistyksen tukipalvelut.

  • Jarkko Narvanne
    Jarkko Narvanne
    Viimeisimmät artikkelit
    Viikoittaiset kuivuuskatsaukset auttavat seuraamaan kuivuustilanteen kehittymistä
    Saimaan juoksutus lasketaan alimmilleen lähes 20 vuoteen
    Maaningan lintuvesien linnusto elpyy – taantuneet lajit palanneet
    Droonivene ja laser-reppu auttavat tutkijoita ja päätöksentekijöitä tulvariskien ennakoinnissa Pohjois-Suomessa
    Vesivälitteiset taudit kuriin – uusi menetelmä tunnistaa vesistöjen saastumisen lähteen

Post navigation

Edellinen

Hulevesien hallintaan panostetaan Helsingissä

Seuraava

Tiisijärven tila parani kunnostuksen seurauksena

Kirjoittajakutsu Tekoäly ja vesi –teemanumeroon

VT2602_WEB-1
VT2602_WEB-1
previous arrow
next arrow

Lähetä artikkeliehdotus Vesitalous-lehteen

YT27 banneri 300x450px
Vesitalous verkkosivujen banneri 300X450 px
kaivopaivat-2026-300x450
previous arrow
next arrow

juomavesi KALAVESIENHOITO kemikaali KIERTOTALOUS KOULUTUS LAKI LUONTO POHJAVESI PUMPPAAMOT päästö SALAOJAYHDISTYS TALOUSVESI TAPAHTUMA terveys turun yliopisto TUTKIMUS VERKOSTOT vesiensuojelu VESIHUOLTO VESITALOUS VIESTINTÄ VÄITÖS yhdyskuntajätevesidirektiivi YMPÄRISTÖ

Linkit

  • Järviwiki
  • Merivedenkorkeus
  • Sadevaroitukset: 3 vrk:n ennuste
  • Tulvakeskus

Vesitalous -lehti
Ympäristöviestintä YVT Oy
Annankatu 29 A 18, 00100 HELSINKI
puh. (09) 694 0622
vesitalous@vesitalous.fi

Julkaisija kannustaa käyttämään Vesitalous-lehteä opetuksessa.

Jos toimit opettajana korkeakoulussa ja haluat käyttöösi tietyn lehden tai artikkelin, ota yhteyttä: päätoimittaja minna.maasilta (a) mvtt.fi

© 2025 VESITALOUS