Skip to content
VESITALOUS
  • Etusivu
  • Vesitalous
    • Artikkelit
    • Lehtiarkisto
    • Ohjeita Vesitalous-lehden kirjoittajille
    • Tilaa Vesitalous-lehti
    • Osoitteenmuutos
    • Palaute
    • Yhteystiedot
  • Lehtiarkisto
  • Uutiskirje
  • Mediakortti
  • Liikehakemisto
  • Yhteystiedot

Pohjanmaan joet tulvahuipussa lähipäivinä

19.04.2022 Jarkko Narvanne

Lämmennyt sää nostaa Etelä-Pohjanmaan joet keskimääräistä suurempiin tulvahuippuihin tällä viikolla. Närpiönjoella, Teuvanjoella, Maalahdenjoella, Kyrönjoella ja Lapuanjoen alaosissa tulvahuippua ennustetaan torstaille tai perjantaille. Lapuanjoen yläosissa, Ähtävänjoella ja Kruunupyynjoella huippua ennustetaan viikonlopulle tai ensi viikon alkuun.

Lapuanjoen tulvat voivat katkoa paikallisteitä ja uhata vapaa-ajanrakennuksia. Kauhajoella myös asuinrakennuksia voi olla vaarassa. Vedenkorkeus voi nousta torstaina tai perjantaina Nikkolan tulvarajan yli, jolloin vettä joudutaan laskemaan Kyrönjoen pengeralueille. Lapuanjoelle ennustetaan paikoin 1/10 vuodessa toistuvia tulvia ja tulvahuippu voi nousta lähelle tulvarajaa Poutun padolla.

Keski-Pohjamaalla Perhonjoen, Lestijoen, Kalajoen ja Pyhäjoen vedenkorkeuksien ennustetaan nousevan keskimääräiseen tai hieman suurempaan tulvahuippuun loppuviikolla tai ensi viikon alussa. Pohjois-Pohjanmaalla Pattijoelle ennustetaan keskimääräistä tulvahuippua perjantaille ja Siikajoelle viikonlopulle. Pattijoella vesi voi nousta tasolle jossa se uhkaa rakennuksia ja Siikajoella tieyhteyksiä voi katketa. Mahdolliset jääpadot voivat nostaa jokien pintoja nopeasti. Ensi viikonvaihteeseen ennustettu sään viileneminen voi helpottaa tulvatilannetta.

Uudellamaalla jokien vedenkorkeudet ovat monin paikoin keskimääräisen tulvahuipun tasolla, ja vesi on tulvinut alavimmille pelloille esimerkiksi Karjaanjoen Nummenjoella. Espoossa Pitkäjärvi ja Kirkkojärvi ovat tulvineet pyöräteille. Jokien vedenpinnat nousevat vielä monin paikoin vesistöjen yläjuoksujen alueilla, jossa on lunta jäljellä. Tuusulanjärven vedenkorkeus on noussut keskimääräistä tulvahuippua korkeammalle ja nousee vielä pari senttiä vuorokaudessa. Hiidenveden ennustetaan nousevan keskimääräistä suurempaan tulvahuippuun vapun tienoilla ja Lohjanjärven hieman sen jälkeen. Itä-Uudellamaalla ja Kymenlaaksossa jokien vedenkorkeudet voivat nousta vielä loppujen lumien sulaessa alkuviikon aikana. Esimerkiksi Summanjoella vedenkorkeuden ennustetaan nousevan keskimääräistä suurempaan tulvahuippuun lähipäivinä, Enäjärven vedenpinta voi nousta jopa ennätyslukemiin.

Oulun pohjoispuolisilla alueilla ennustetaan paikoin pientä sulannasta johtuvaa virtaamien nousua jo kuluvan viikon aikana. Varsinainen Lapin kevättulvahuippu on kuitenkin myöhemmin touko-kesäkuussa ja sen suuruuteen vaikuttaa voimakkaasti sulamiskauden sää.

Järvi-Suomessa runsaiden lumien vuoksi alueen järvet nousevat selvästi keskimääräistä korkeammalle tänä keväänä. Useat luonnontilaiset järvet voivat nousta toukokuussa 2000-luvun suurimpaan tulvahuippuun Pirkanmaalta Pohjois-Karjalaan ulottuvalla alueella.

  • Jarkko Narvanne
    Jarkko Narvanne

    Viimeisimmät artikkelit
    Hydrology LIFE -hanke – Veden palauttaminen Suomen kosteikoille
    Kasvua ja vientiä vedestä 2026–2030 -ohjelma
    Uudistettu vesihuoltolaki
    ACWA LIFE – esittelyssä Suomen vesien tilan parantamiseen tähtäävä hanke
    Vesi.fi – Täsmätietoa vesihuollosta

Post navigation

Edellinen

Alvan vesihuollolle kansainvälinen sertifikaatti tunnustuksena laadukkaasta omaisuudenhallinnasta

Seuraava

Ajantasainen tieto jäteveden ylivuodoista ja vaikuttavampi viemärisaneeraus tavoitteena uudessa hankkeessa

Kirjoittajakutsu vesiosaamisen urapolut

kansi
liikehak_400px
previous arrow
next arrow

juomavesi KALAVESIENHOITO kemikaali KIERTOTALOUS KOULUTUS LAKI LUONTO POHJAVESI PUMPPAAMOT päästö SALAOJAYHDISTYS TALOUSVESI TAPAHTUMA terveys turun yliopisto TUTKIMUS VERKOSTOT vesiensuojelu VESIHUOLTO VESITALOUS VIESTINTÄ VÄITÖS yhdyskuntajätevesidirektiivi YMPÄRISTÖ

Linkit

  • Järviwiki
  • Merivedenkorkeus
  • Sadevaroitukset: 3 vrk:n ennuste
  • Tulvakeskus

Vesitalous -lehti
Ympäristöviestintä YVT Oy
Annankatu 29 A 18, 00100 HELSINKI
puh. (09) 694 0622
vesitalous@vesitalous.fi

Julkaisija kannustaa käyttämään Vesitalous-lehteä opetuksessa.

Jos toimit opettajana korkeakoulussa ja haluat käyttöösi tietyn lehden tai artikkelin, ota yhteyttä: päätoimittaja minna.maasilta (a) mvtt.fi

© 2025 VESITALOUS