Skip to content
VESITALOUS
  • Etusivu
  • Vesitalous
    • Artikkelit
    • Lehtiarkisto
    • Ohjeita Vesitalous-lehden kirjoittajille
    • Tilaa Vesitalous-lehti
    • Osoitteenmuutos
    • Palaute
    • Yhteystiedot
  • Lehtiarkisto
  • Uutiskirje
  • Mediakortti
  • Liikehakemisto
  • Yhteystiedot

Oulua kehotetaan päättämään vedenhankinnan varmistamisesta

11.12.2014 Jarkko Narvanne

Oulu on ainoa suuri kaupunki Suomessa, jonka vedenhankintaa ei ole riittävästi varmistettu. Kanta-Oulun vedenhankinta perustuu raakaveden hankintaan Oulujoesta.

Mikäli päävesilähteen raakaveden laatu heikkenee oleellisesti ja jokiottamot joudutaan sulkemaan, Oulun nykyisin käytössä olevista varavesilähteistä riittää talousvettä käytännössä ainoastaan sairaaloiden ja huoltovarmuuden kannalta välttämättömän teollisuuden tarpeisiin. Naapurikuntien vedenottokapasiteetti ja käytössä olevat pohjavesivarat eivät riitä korvaamaan Oulujoen raakaveden saantia.

Uusittu vesihuoltolaki korostaa kaupungin vastuuta vedenhankinnan turvaamisesta myös häiriötilanteissa. ELY-keskus pyysi syksyllä 2013 Oulun kaupungilta selvitystä siitä, miten ja millä aikataululla Oulun kaupunki päättää vedenhankinnan varmistamisesta ja käynnistää toimenpiteiden vaatiman lupaprosessin. ELY-keskus kävi asiasta myös neuvotteluja Oulun kaupungin ja Oulun Veden kanssa. Selvityksessään kaupunki arvioi tekevänsä päätöksen asiasta kesällä 2014.

Kaupunginhallitus päätti lokakuussa teettää asiasta lisäselvityksiä ja päättää asiasta vasta vuoden 2016 loppuun mennessä. ELY-keskuksen mielestä kaikista tarkastelussa mukana olleista vaihtoehdoista on tehty riittävät selvitykset. Näin ollen ELY-keskuksen käsityksen mukaan ei ole perusteltua syytä siirtää vedenhankinnan varmuusluokan parantamiseksi tarvittavaa ratkaisua vuoden 2016 loppuun.

ELY-keskus edellyttää kaupungilta tietoa päätöksestä ja toteutettavista toimenpiteistä sekä arviota toteutusaikataulusta ensi vuoden toukokuun loppuun mennessä. Mikäli päätöstä ei tehdä, voi ELY antaa määräyksen päätöksen tekemiseksi.

 

  • Jarkko Narvanne
    Jarkko Narvanne
    Viimeisimmät artikkelit
    HSY:n jätevedenpuhdistuksen tulokset olivat ennätystasolla vuonna 2025
    Maailman vesipäivää vietetään 22.3. – HSY juhlii nuorten vesiaiheisilla retkillä ja oppitunneilla
    Paikallisten kalastajien tieto täsmensi ennusteita kuhan kutualueista
    Maailman vesipäivä 2026 keskittyy veden rooliin sukupuolten tasa-arvossa
    Vesihuoltolaitosten kuntapäättäjäviestintään tueksi esitysmateriaali

Post navigation

Edellinen

Venäjä haluaa lykätä alusjätevesikieltoa

Seuraava

Ramboll ostaa Environin

Lähetä artikkeliehdotus Vesitalous-lehteen

Kirjoittajakutsu vesiosaamisen urapolut

YT27 banneri 300x450px
kansi
previous arrow
next arrow

juomavesi KALAVESIENHOITO kemikaali KIERTOTALOUS KOULUTUS LAKI LUONTO POHJAVESI PUMPPAAMOT päästö SALAOJAYHDISTYS TALOUSVESI TAPAHTUMA terveys turun yliopisto TUTKIMUS VERKOSTOT vesiensuojelu VESIHUOLTO VESITALOUS VIESTINTÄ VÄITÖS yhdyskuntajätevesidirektiivi YMPÄRISTÖ

Linkit

  • Järviwiki
  • Merivedenkorkeus
  • Sadevaroitukset: 3 vrk:n ennuste
  • Tulvakeskus

Vesitalous -lehti
Ympäristöviestintä YVT Oy
Annankatu 29 A 18, 00100 HELSINKI
puh. (09) 694 0622
vesitalous@vesitalous.fi

Julkaisija kannustaa käyttämään Vesitalous-lehteä opetuksessa.

Jos toimit opettajana korkeakoulussa ja haluat käyttöösi tietyn lehden tai artikkelin, ota yhteyttä: päätoimittaja minna.maasilta (a) mvtt.fi

© 2025 VESITALOUS