Skip to content
VESITALOUS
  • Etusivu
  • Vesitalous
    • Artikkelit
    • Lehtiarkisto
    • Ohjeita Vesitalous-lehden kirjoittajille
    • Tilaa Vesitalous-lehti
    • Osoitteenmuutos
    • Palaute
    • Yhteystiedot
  • Lehtiarkisto
  • Uutiskirje
  • Mediakortti
  • Liikehakemisto
  • Yhteystiedot

Typen talteenottoa pilotoidaan Viikinmäessä

13.5.2015 by Jarkko Narvanne

Vaikka typenpoisto Viikinmäen jätevedenpuhdistamolla onkin huipputasoa, on HSY:ssä ryhdytty miettimään keinoja, miten sitä voitaisiin parantaa.

Panostuksista huolimatta puhdistamo ei nykyisillä prosessiteknisillä ratkaisuilla pysty saavuttamaan noin 90 prosentin poistotasoa parempaa kokonaistypenpoistoa. Lisäksi puhdistamolle tulevan jäteveden typpipitoisuuden jatkuvaan kasvuun on varauduttava.

Viikinmäen jätevedenpuhdistamolla liete mädätetään. Mädätyksen avulla tuotetaan merkittävä määrä biokaasua, joka hyödynnetään puhdistamon omassa energiatuotannossa. Mädätyksen aikana lietemassa hajoaa ja lietteen solumassaan sitoutunut typpi vapautuu. Lietteen linkouksen erotusveden eli rejektin kautta puhdistamon sisäisen typenkierron osuus on jopa noin 20 prosenttia kokonaistyppikuormasta. Rejektisivuvirran erilliset typenpoistoratkaisut olisivat yksi mahdollisuus keventää puhdistamon typpikuormitusta ja näin vapauttaa kapasiteettia tulovirtaaman aiheuttamalle typpikuormituksen kasvulle.

Osa rejektikäsittelyn tekniikoista ovat biologisia ja osa taas fysikaaliskemiallisia. Biologiset menetelmät pyrkivät pääasiassa energiatehokkaisiin ratkaisuihin, kun taas fysikaaliskemialliset menetelmät ovat käyttökustannuksiltaan kalliimpia, mutta mahdollistavat typpiravinteen kierrätyksen.

Rejektityppi-hankkeessa HSY pilotoi laajamittaisesti Anammox-prosessia niin sanotun ANITATM Mox -teknologian avulla, missä bakteerimassa on sidottu kantoaineeseen. Lisäksi tutkitaan esiselvitystasolla fysikaalis-kemiallista rejektivedenkäsittelyn toteuttamista jätevedenpuhdistamon tiloissa. Kyseeseen tuleva teknologia perustuu pH-säädön avulla vapautuvan typen talteenottoon.

Hankkeen tuloksia tullaan hyödyntämään Viikinmäen lisäksi myös Blominmäen jätevedenpuhdistamon prosessisuunnittelussa ja ne ovat käytettävissä myös muiden jätevedenpuhdistamoiden ja biokaasuntuotantolaitosten rejektivesien käsittelymenetelmiä arvioitavissa.

  • Jarkko Narvanne
    Jarkko Narvanne
    Viimeisimmät artikkelit
    Kipsi voisi vähentää maatalouden fosforikuormitusta laajasti Itämeren alueella
    Syyssateet lisäsivät vesisähkön tuotantoa
    Pohjoisen pallonpuoliskon suot muuttuvat: Satelliittitutkimus paljastaa selviä alueellisia eroja
    Vesitalous 5/2026 Tekoäly ja vesi on ilmestynyt
    Uusi teknologialiittouma turvaa juomaveden: LIQUMin tekoälyanalytiikka ja RumbleToolsin robotiikka muodostavat ainutlaatuisen ratkaisun.

Post navigation

Edellinen

Stora Enso ja Kemira parantavat vesihuoltoa Kiinassa

Seuraava

Vellamo näyttää veden laadun netissä ensimmäisenä maailmassa

VT2602_WEB-1
VT2602_WEB-1
previous arrow
next arrow

Lähetä artikkeliehdotus Vesitalous-lehteen

VESITALOUSLEHTI-300x450px
YT27 banneri 300x450px
previous arrow
next arrow

Avustukset juomavesi JÄTEVESI KALAVESIENHOITO kemikaali KIERTOTALOUS KOULUTUS LAKI LUONTO POHJAVESI PUMPPAAMOT päästö TALOUSVESI terveys VERKOSTOT Vesienhoito vesiensuojelu VESIHUOLTO VESITALOUS VIESTINTÄ VÄITÖS yhdyskuntajätevesidirektiivi YMPÄRISTÖ

Linkit

  • Järviwiki
  • Merivedenkorkeus
  • Sadevaroitukset: 3 vrk:n ennuste
  • Tulvakeskus

Vesitalous -lehti
Ympäristöviestintä YVT Oy
Annankatu 29 A 18, 00100 HELSINKI
puh. (09) 694 0622
vesitalous@vesitalous.fi

Julkaisija kannustaa käyttämään Vesitalous-lehteä opetuksessa.

Jos toimit opettajana korkeakoulussa ja haluat käyttöösi tietyn lehden tai artikkelin, ota yhteyttä: päätoimittaja minna.maasilta (a) mvtt.fi

© 2025 VESITALOUS