Skip to content
VESITALOUS
Menu
  • Etusivu
  • Vesitalous
    • Artikkelit
    • Lehtiarkisto
    • Ohjeita Vesitalous-lehden kirjoittajille
    • Tilaa Vesitalous-lehti
    • Osoitteenmuutos
    • Palaute
    • Yhteystiedot
  • Lehtiarkisto
  • Uutiskirje
  • Mediakortti
  • Liikehakemisto
  • Yhteystiedot
Menu

MTK ry: Viljelijät haluavat vähentää vesien kuormitusta

Julkaistu 24.8.2022

Maatalouden vesiensuojelutoimia tarvitaan jatkossa entistä enemmän, koska ilmastonmuutos lisää kuormitusriskiä. Myös viljelijät haluavat nauttia puhtaista vesistä, jonka lisäksi puhtaat vedet ovat tärkeä osa maatalouden huoltovarmuutta.

Tehokkaat vesiensuojelutoimet vaativat kuitenkin uusia innovaatioita ja kannattavaa maataloutta.

Viljelijät ovat vuosia tehneet runsaasti vesiensuojelutoimenpiteitä tilanteen korjaamiseksi, mutta myönteiset vaikutukset vesien tilassa näkyvät turhauttavan hitaasti. Vesiensuojelu ei tule koskaan valmiiksi eikä kuormittamatonta ruuantuotantoa ole missään. Maan rakenteesta ja peltojen vesitaloudesta huolehtiminen on keskeistä niin viljelyn kuin vesiin kohdistuvan kuormituksen hallinnan näkökulmasta.

–        Viljelijöillä on tietoa ja taitoa vesisuojelutyöstä. Parempi kannattavuus mahdollistaisi kuitenkin vielä tehokkaampien menetelmien käyttöönoton, korostaa viljelijä ja SLC:n toinen varapuheenjohtaja Thomas Lindroth.

–        Erilaiset toimenpiteet tulee myös kohdistaa entistä tarkemmin vaikuttavuuden ja kustannustehokkuuden lisäämiseksi, muistuttaa MTK:n asiantuntija Airi Kulmala.

Luonnon prosessit ovat usein hitaita. Aiemmista viljelykäytännöistä johtuen pelloille on paikoin kertynyt runsaasti vesiensuojelun kannalta ongelmallista fosforia. Koska maan fosforipitoisuuden alenemiseen voi kulua vuosikymmeniä, tarvitaan kuormitusriskiä vähentäviä toimenpiteitä. Nyt käyttöön on tullut nopeavaikutteisia toimia, kuten kipsi ja rakennekalkki. Ne eivät kuitenkaan ole pysyviä ratkaisuja, mutta ne antavat muille toimille aikaa vaikuttaa. On tärkeää, että tulevaan valtion budjettiesitykseen on ehdotettu varoja kipsinlevitystuen jatkamiseen.

–        Viljelijät ovat olleet kiinnostuneita tuetusta kipsin käytöstä, mutta odottavat kovin tukea myös rakennekalkille, kertoo MTK-Varsinais-Suomen aluepäällikkö Aino Launto-Tiuttu.

YT_400x600
liikehak_400px
previous arrow
next arrow

Linkit

  • Järviwiki
  • Merivedenkorkeus
  • Sadevaroitukset: 3 vrk:n ennuste
  • Tulvakeskus

Vesitalous -lehti
Ympäristöviestintä YVT Oy
Annankatu 29 A 18, 00100 HELSINKI
puh. (09) 694 0622
vesitalous@vesitalous.fi

©2023 VESITALOUS | Design: Newspaperly WordPress Theme