Skip to content
VESITALOUS
  • Etusivu
  • Vesitalous
    • Artikkelit
    • Lehtiarkisto
    • Ohjeita Vesitalous-lehden kirjoittajille
    • Tilaa Vesitalous-lehti
    • Osoitteenmuutos
    • Palaute
    • Yhteystiedot
  • Lehtiarkisto
  • Uutiskirje
  • Mediakortti
  • Liikehakemisto
  • Yhteystiedot

Valtio jatkaa Talvivaaran kaivostoimintaa

07.08.2015 Jarkko Narvanne

Terrafame Mining Oy, joka on Suomen valtion kokonaan omistaman Terrafame Oy:n tytäryhtiö, on solminut kauppasopimuksen Talvivaara Sotkamo Oy:n liiketoiminnan ja omaisuuserien ostamisesta sen konkurssipesältä.

Järjestelyn myötä kaivoksen toiminta käynnistyy uudelleen Terrafame Mining Oy -kaivosyhtiössä ja ympäristönhoidon edellytykset parantuvat muun muassa louhinnan käynnistämisen ansiosta.

Talvivaara Sotkamo Oy:n konkurssipesän palveluksessa olevat työntekijät siirtyvät vanhoina työntekijöinä Terrafame Mining Oy:n palvelukseen. Järjestely on tarkoitus saattaa päätökseen elokuun puolivälissä 2015, jonka jälkeen Terrafame Mining Oy:stä tulee kaivostoiminnan vastuullinen toiminnanharjoittaja Sotkamossa.

Valtion tavoitteena on turvata kaivoksen ympäristötilanne sekä saada kaivokselle yksityistä rahoitusta ja omistusta pitkäaikaisten toimintaedellytysten luomiseksi

– Talvivaaran kaivoksen toiminnan tulevaisuuden ratkaisemiseksi ja ympäristötilanteen hallitsemiseksi on tehty viime kuukausina valtava määrä työtä. Nyt solmitut sopimukset ovat välttämättömiä, jotta ympäristötilanne saadaan pitkällä aikavälillä hallintaan ja liiketoiminta kaivoksella voidaan käynnistää.  Louhinnan aloittaminen on oleellista myös merkittävien ympäristövahinkojen välttämiseksi. Tämän kriittisen aikataulun vuoksi valtio sitoutui lisätalousarviossa kesällä 2015 uuden kaivosyhtiön pääomittamiseen mahdollisesti jopa yksin, mikä vaihtoehto nyt toteutuu, toteaa elinkeinoministeri Olli Rehn.

  • Jarkko Narvanne
    Jarkko Narvanne
    Viimeisimmät artikkelit
    Uusi kosteikko ja kaksitasouoma pidättävät ravinteita ja hillitsevät tulvia Kirkkonummella
    Direktiivi kirittää vesihuoltolaitoksia vähentämään päästöjä
    Kokemäenjoen vesistöalueella vedenkorkeudet ovat tavanomaista alempana
    Vesihuoltolaitosten vähähiilisyystiekarttojen tukiklinikka – aloitustapaaminen
    Vesitalous 3/2026 Vesihuolto on ilmestynyt

Post navigation

Edellinen

Rankkasateet saivat aikaan ennätystulvan Alajärvellä

Seuraava

Talvivaaran purkuputken tarkkailusuunnitelma nähtävillä

Kirjoittajakutsu Tekoäly ja vesi –teemanumeroon

VT2602_WEB-1
VT2602_WEB-1
previous arrow
next arrow

Lähetä artikkeliehdotus Vesitalous-lehteen

YT27 banneri 300x450px
kaivopaivat-2026-300x450
previous arrow
next arrow

juomavesi KALAVESIENHOITO kemikaali KIERTOTALOUS KOULUTUS LAKI LUONTO POHJAVESI PUMPPAAMOT päästö SALAOJAYHDISTYS TALOUSVESI TAPAHTUMA terveys turun yliopisto TUTKIMUS VERKOSTOT vesiensuojelu VESIHUOLTO VESITALOUS VIESTINTÄ VÄITÖS yhdyskuntajätevesidirektiivi YMPÄRISTÖ

Linkit

  • Järviwiki
  • Merivedenkorkeus
  • Sadevaroitukset: 3 vrk:n ennuste
  • Tulvakeskus

Vesitalous -lehti
Ympäristöviestintä YVT Oy
Annankatu 29 A 18, 00100 HELSINKI
puh. (09) 694 0622
vesitalous@vesitalous.fi

Julkaisija kannustaa käyttämään Vesitalous-lehteä opetuksessa.

Jos toimit opettajana korkeakoulussa ja haluat käyttöösi tietyn lehden tai artikkelin, ota yhteyttä: päätoimittaja minna.maasilta (a) mvtt.fi

© 2025 VESITALOUS