Skip to content
VESITALOUS
  • Etusivu
  • Vesitalous
    • Artikkelit
    • Lehtiarkisto
    • Ohjeita Vesitalous-lehden kirjoittajille
    • Tilaa Vesitalous-lehti
    • Osoitteenmuutos
    • Palaute
    • Yhteystiedot
  • Lehtiarkisto
  • Uutiskirje
  • Mediakortti
  • Liikehakemisto
  • Yhteystiedot

Pumppujen standardisointitilanne kaipaisi selkiinnyttämistä

11.10.2011 by Jarkko Narvanne

Vesihuoltolaitosten kehittämisrahaston osarahoittamassa ja Vesi-Instituutti WANDERIN toteuttamassa hankkeessa selvitettiin talousveden kanssa kosketuksissa olevien rakennustuotteiden tuotehyväksynnän tilannetta.

Vesihuoltolaitosten kehittämisrahaston osarahoittamassa ja Vesi-Instituutti WANDERIN toteuttamassa hankkeessa selvitettiin talousveden kanssa kosketuksissa olevien rakennustuotteiden tuotehyväksynnän tilannetta.

Juomaveden kanssa kosketuksissa olevien materiaalien kelpoisuuden varmistamiseksi ei toistaiseksi ole yhtenäisiä eurooppalaisia menettelyjä, eikä Suomessa ole kansallisia viranomaisvaatimuksiakaan juomavesijärjestelmien materiaalien ja tuotteiden arvioinnista ja tuotehyväksynnästä.

Hyväksyntämenettelyjen yhtenäistämiseksi ja käyttöönottamiseksi kaikissa EU:n jäsenmaissa käynnistettiin jo vuonna 1999 juomaveden kanssa kosketuksissa olevien rakennustuotteiden tuotehyväksyntämenettelyn (European Acceptance Scheme, EAS) kehittämisprosessi. EAS-tuotehyväksyntämenettelyn eteneminen on ollut suunniteltua hitaampaa.

Hankkeen perusteella vesilaitteistojen tuotteille on olemassa vain muutama harmonisoitu tuotestandardi, mutta muuten standardeja on melko kattavasti. Tuotestandardien rakenne ja sisältö vaihtelevat tuotetyypeittäin. Tuotehyväksyntä lähtee hyväksyttyjen valmistusmateriaalien käyttämisestä, mutta standardien materiaalitiedot ovat usein puutteellisia.  Kaikkia standardeja ei myöskään ole päivitetty ajallaan. Standardeja ei kuitenkaan ole kaikille vesilaitteistoissa käytettäville tuotteille ja toisaalta niiden soveltuvuutta suomalaisiin olosuhteisiin ei ole arvioitu.

Kyselytutkimuksen perusteella vesihuoltolaitoksissa standardien tuntemus on vaihtelevaa, mutta ainakin isot vesilaitokset hyödyntävät niitä hankintaprosesseissaan. Standarditietoisuus vaihtelee myös tuotevalmistajilla. Laitoksilla käytetään yleensä tuotteita, joille on olemassa standardeja, mutta joita tuotevalmistajat eivät ole nimenneet minkään standardin mukaisiksi.  Pumppujen standardisointitilanne kaipaisi selkiinnyttämistä, sillä niitä koskevia standardeja on olemassa useita ja esimerkiksi pumppujen toiminnalliset ominaisuudet, kierteet ja liittimet määritellään eri standardeissa.

Hankkeen loppuraportin Rakennustuotteet, talousvesi ja tuotehyväksyntä voi tilata Vesi-Instituutin verkkosivuilta löytyvällä lomakkeella http://www.prizz.fi/sivu.aspx?taso=3&id=596.

  • Jarkko Narvanne
    Jarkko Narvanne
    Viimeisimmät artikkelit
    Kipsi voisi vähentää maatalouden fosforikuormitusta laajasti Itämeren alueella
    Syyssateet lisäsivät vesisähkön tuotantoa
    Pohjoisen pallonpuoliskon suot muuttuvat: Satelliittitutkimus paljastaa selviä alueellisia eroja
    Vesitalous 5/2026 Tekoäly ja vesi on ilmestynyt
    Uusi teknologialiittouma turvaa juomaveden: LIQUMin tekoälyanalytiikka ja RumbleToolsin robotiikka muodostavat ainutlaatuisen ratkaisun.

Post navigation

Edellinen

Labtium ja Ositum yhteistyöhön

Seuraava

Hajajätevesityöryhmä korostaa kiinteistökohtaisen suunnittelun ja neuvonnan merkitystä

VT2602_WEB-1
VT2602_WEB-1
previous arrow
next arrow

Lähetä artikkeliehdotus Vesitalous-lehteen

VESITALOUSLEHTI-300x450px
YT27 banneri 300x450px
previous arrow
next arrow

Avustukset juomavesi JÄTEVESI KALAVESIENHOITO kemikaali KIERTOTALOUS KOULUTUS LAKI LUONTO POHJAVESI PUMPPAAMOT päästö TALOUSVESI terveys VERKOSTOT Vesienhoito vesiensuojelu VESIHUOLTO VESITALOUS VIESTINTÄ VÄITÖS yhdyskuntajätevesidirektiivi YMPÄRISTÖ

Linkit

  • Järviwiki
  • Merivedenkorkeus
  • Sadevaroitukset: 3 vrk:n ennuste
  • Tulvakeskus

Vesitalous -lehti
Ympäristöviestintä YVT Oy
Annankatu 29 A 18, 00100 HELSINKI
puh. (09) 694 0622
vesitalous@vesitalous.fi

Julkaisija kannustaa käyttämään Vesitalous-lehteä opetuksessa.

Jos toimit opettajana korkeakoulussa ja haluat käyttöösi tietyn lehden tai artikkelin, ota yhteyttä: päätoimittaja minna.maasilta (a) mvtt.fi

© 2025 VESITALOUS